INFORMACJE DOTYCZĄCE PANDEMII COVID -19

ByRedaktor

INFORMACJE DOTYCZĄCE PANDEMII COVID -19

Koronawirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową bezpośrednio z człowieka na człowieka. Możliwe jest także przeniesienie wirusa z zakażonych powierzchni za pomocą rąk w przypadku dotykania  dłońmi oczu, nosa i ust.

Charakterystyczne objawy zakażenia koronawirusem to przede wszystkim wysoka gorączka, duszność kaszel, utrata węchu lub smaku.

W żadnym przypadku nie należy bagatelizować także innych, niespecyficznych objawów – wszelkie wątpliwości zgłoś lekarzowi POZ.

Jak przy każdej chorobie najważniejsza jest profilaktyka. Zapobiegaj zatem poprzez:

  • częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich płynem na bazie alkoholu min.60%,
  • noszenie maseczki,
  • zachowanie co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób.

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID -19, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem POZ lub, w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999.

INNE WAŻNE TELEFONY:

Szpital Uniwersytecki- Oddział Chorób Zakaźnych w Krakowie ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy 12 400 20 00.

Szpital Specjalistyczny im S. Żeromskiego Oddział Obserwacyjno-Zakaźny os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy 12 622 93 53.

Wszystkie sprawy związane z COVID -19 należy zgłaszać online poprzez formularz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne lub poprzez infolinię na numer tel. + 48 222 500 115.

 

Przestrzegaj ograniczeń wynikających z przepisów o stanie epidemii.

Pamiętaj, by chronić siebie i wspierać innych. Pomagaj osobom , które z racji wieku czy choroby nie mogą np. same zrobić zakupów, wyprowadzić psa. Jeżeli ktoś taki potrzebuje tylko rozmowy – bądź otwarty – poświęć swój czas. Dobro zawsze wraca. Ale zawsze pamiętaj, że pomagając musisz dbać o własne bezpieczeństwo.

Sam także nie daj się zwariować. Ucz się i wypoczywaj. Nie zapominaj o prawidłowej diecie i ruchu – nie zawsze potrzebna jest siłownia czy boisko. Wiele aktywności można realizować w domu lub przed nim. Śpij dobrze (odpowiednią ilość czasu i w stałych porach). Czytaj książki, słuchaj muzyki, realizuj, w miarę możliwości, swoje pasje.

            Obserwuj na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Krakowie i Bursy aktualne informacje. Nie ekscytuj się niesprawdzonymi i plotkarskimi informacjami z mediów. W razie pytań – pisz lub dzwoń do bursy – odpowiemy.

 Przeczytaj REGULAMIN WEWNĘTRZNY BSP NR 2 w zakładce „DOKUMENTY”

About the author

Redaktor administrator