Historia

Bursa powstała w 1992 roku. Początki były bardzo trudne gdyż na siedzibę placówki przeznaczono budynek po OHP mocno sfatygowany, z dużymi nieprzytulnymi salami, który należało przystosować do bardziej kameralnych warunków miejsca zamieszkania młodzieży szkolnej. Wyremontowano więc i przebudowano wnętrze tworząc mniejsze pokoje, ale ostateczne prace wykończeniowe i dekoracyjne były wspólnym wysiłkiem pracowników i pierwszych mieszkańców bursy. Dzięki ich zaangażowaniu i determinacji powstało miejsce stwarzające optymalne warunki dla mieszkania, nauki i odpoczynku.

Na przestrzeni lat poprawiało się wyposażenie pokoi mieszkalnych, przybywało również miejsc wspólnego użytku stwarzające młodzieży większe wygody oraz realizację zainteresowań czy możliwość większej integracji. A także efektywniejszy odpoczynek. Tak więc powstała piękna, przestronna świetlica będąca nie tylko salą telewizyjną, ale również miejscem organizacji wszystkich ważniejszych imprez bursianych np.: Andrzejek, Mikołajek, Wieczorów Wigilijnych, Spotkań Wielkanocnych, wernisaży dorobku twórczego naszych uzdolnionych wychowanków, koncertów muzycznych i wielu innych.

Do wspólnego spożywania posiłków, a przy okazji miłego spędzania czasu w grupie współmieszkańców przystosowano jadalnię.

Dla wychowanków uzdolnionych plastycznie (i nie tylko) zorganizowano pracownię prac manualnych gdzie na warsztatach prowadzonych przez wychowawców można nauczyć się wielu ciekawych technik plastycznych np.: wykonania oryginalnej biżuterii, haftu, ozdób świątecznych, elementów wystroju pokoi mieszkalnych i innych wytworów wyobraźni.

Powstała także pracownia komputerowa z łączem inernetowym. Obecnie sieć bezprzewodowa znajduje się na terenie całego budynku.

Od samego początku kompletowany był księgozbiór biblioteki bursy gdzie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców znalazły się książki naukowe np.: lektury szkolne i ich opracowania, ale także wiele pozycji po które młodzież chętnie sięga po nauce dla relaksu.

Powstała również czytelnia gdzie można poczytać prenumerowane w bursie czasopisma, ale również spokojnie przygotować i powtórzyć lekcje.

Nieustannie podnoszonony był standard wyposażenia placówki. Wsparciem dla działań wychowawców była zawsze Młodzieżowa Rada Bursy wybierana rokrocznie w demokratycznych wyborach. Zarząd tego organu reprezentującego mieszkańców na bieżąco sondowała ich oczekiwania dotyczące usprawnienia życia w placówce, które następnie sukcesywnie były realizowane. MRB wspólnie z wychowawcami od samego początku dokładali starań aby tworzyć w placówce atmosferę miejsca przyjaznego, wesołego umożliwiającego jak najpełniejszy rozwój wychowanków.

Na przestrzeni lat organizowanych było w bursie wiele form zajęć np.: zajęcia sportowe, relaksacyjne, warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, spotkania Klubu Miłośników Książki, Klubu Globtrotera i wiele innych. Zmieniająca się ich oferta zawsze dostosowywana była do oczekiwań i zainteresowań mieszkającej młodzieży.

Na szczególną uwagę zasługuje utrzymywana współpraca naszej placówki z teatrami krakowskimi np.: Teatrem Stu, Teatrem Starym, Teatrem Słowackiego. Dzięki niej wszyscy zainteresowani wychowankowie mają możliwość bezpłatnego korzystania z zaproszeń na spektakle teatralne kilka razy w roku szkolnym.

Od początku współpracujemy z innymi placówkami opiekuńczo- wychowawczymi organizując lub biorąc udział w organizowanych różnych konkursach, koncertach, przeglądach będących okazją do zaprezentowania talentów wychowanków. Już od 9 lat organizujemy Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek, który cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży burs i internatów województwa małopolskiego.

Do ważnych wydarzeń w historii naszej placówki należy również organizacja dwóch wypraw na Ukrainę, których celem było odnowienie grobów żołnierzy polskich walczących w Legionach Piłsudskiego oraz przywiezienie Ognia Niepodległości na krakowskie obchody uroczystości 11 Listopada.

Udało się również zorganizować kilka wycieczek integracyjnych np.: do Zakopanego nad Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów, w Bieszczady z noclegiem w bacówce, do Wieliczki połączoną ze zwiedzaniem kopalni soli. Organizujemy również zwłaszcza dla nowych mieszkańców wycieczki po Krakowie w poszukiwaniu miejsc ciekawych historycznie, przyrodniczo i kulinarnie. Wszystkie ważne wydarzenia, które miały miejsce w naszej bursie wiernie dokumentują nasze kroniki pełne bardzo cennych dla nas pamiątkowych zdjęć.