Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 2 powstała w 1992 roku, przy ulicy Grochowej 23 w Krakowie.
Początki były bardzo trudne, gdyż na siedzibę placówki przeznaczono mocno sfatygowany budynek po OHP – z dużymi nieprzytulnymi salami, które należało przystosować z przeznaczeniem dla młodzieży szkolnej. Wyremontowano więc i przebudowano wnętrze, tworząc mniejsze pokoje, choć ostateczny wynik był wspólnym sukcesem pracowników i pierwszych mieszkańców bursy.
Przez całe lata nasza placówka stwarzała optymalne warunki dla pobytu wychowanków, ich nauki i odpoczynku. Zorganizowano wiele form zajęć: sportowych, relaksacyjnych, plastycznych, muzycznych, tanecznych, spotkań Klubu Miłośników Książki, Klubu Globtrotera i wiele innych. Zmieniająca się oferta zawsze była dostosowywana do oczekiwań i zainteresowań mieszkańców bursy.
Na szczególną uwagę zasługuje współpraca naszej placówki z teatrami krakowskimi np.: Teatrem Stu, Teatrem Starym, Teatrem Słowackiego; a także z innymi placówkami opiekuńczo – wychowawczymi. Organizowaliśmy i braliśmy udział w przeróżnych konkursach, koncertach, przeglądach, będących okazją do prezentacji talentów i umiejętności wychowanków. Do ważnych wydarzeń w historii naszej placówki należała również organizacja dwóch wypraw na Ukrainę, których celem było odnowienie grobów żołnierzy polskich walczących w Legionach Piłsudskiego, a także przywiezienie Ognia Niepodległości na krakowskie obchody uroczystości 11 Listopada.
Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek, organizowany cyklicznie w naszej bursie cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży burs i internatów województwa małopolskiego. Liczne uczestnictwo utalentowanej muzycznie młodzieży przyczynia się do rozkwitu indywidualnych uzdolnień, a także lepszej integracji między placówkami – wychowanków i wychowawców.
Wszystkie istotne wydarzenia, które miały miejsce w naszej placówce, wiernie dokumentują kroniki pełne wspomnień i pamiątkowych zdjęć.
Od 1 września 2020 r., Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 2 ma nową lokalizację – na Osiedlu Szkolnym 17 i 19, w dzielnicy Nowa Huta. Placówka przejęła budynki trzech internatów: Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.